Ostatni Warmiacy i Mazurzy

warmiacy i mazurzy

Ostatni Warmiacy i Mazurzy:

„Ostatni Warmiacy i Mazurzy” przedstawiają historię regionu z perspektywy jej świadków – ostatnich przedstawicieli autochtonicznej ludności Warmii i Mazur. Na potrzeby cyklu przeprowadzono sto wywiadów telewizyjnych, których fragmenty zilustrowały dziesięć filmów dokumentalnych. Autorami programu są między innymi Wojciech Ogrodziński, Edward Cyfus i Marek Koter. Audycje miały emisję na antenie TVP3 Olsztyn i TVP Historia.

warmiacy w niewoli
W niewoli
Podczas II Wojny Światowej niewola przybierała różne formy. W Prusach Wschodnich najczęściej były to przymusowe roboty. Robotnikami byli przede wszystkim Polacy, Francuzi, Rosjanie i Ukraińcy.
wielka ucieczka ostatni warmiacy i mazurzy warmia mazury tv
Wielka ucieczka
Zima 1945 roku to dla mieszkańców Prus Wschodnich czas ucieczki przed żołnierzami Armii Czerwonej.
Bohaterem odcinka jest Hubert Monkowski, który opowiada swoją historię.
pierwsza gwiazdka ostatni warmiacy i mazurzy warmia mazury tv
Pierwsza gwiazdka
Mieszkańcy tego regionu mieli różnorodne tradycje i obyczaje wigilijne. Wzajemna tolerancja i otwartość pozwoliła im wspólnie świętować ten dzień.
kto-ty jestes ostatni warmiacy i mazurzy warmia mazury tv
Kto Ty jesteś?
„Kto Ty jesteś?”- Warmiacy i Mazurzy, pytani o to kim są lub kim się czują, odpowiadają różnie. Jedni z nich czują się Polakami, inni Niemcami. Wiele z nich czuje się jednak przede wszystkim Warmiakami i Mazurami.
my-wy-oni-jk
My, Wy, Oni
Na Warmii i Mazurach od zawsze zamieszkiwały osoby różnego pochodzenia, wiary, mówiące w różnych językach. Działo się tak, ponieważ ten region był azylem dla ludzi z różnych stron. Powojenna wędrówka nadała tym podziałom nowy charakter.
1945 ostatni warmiacy i mazurzy
1945
Rok 1945- koniec wojny, czas w którym Armia Czerwona wkroczyła na tereny dawnych Prus Wschodnich. Warmiacy i Mazurzy, dla których okres wojenny nie był spokojny, nadal nie mogli już czuć się bezpiecznie.